Scalexova gilotina: Čtyři královny, zbytek nestál za řeč

3. dubna 2011 v 14:28 | Nicole
Zdroj: krasna.cz

Dámy jako by to nechápaly. Stále si vybírají různé Mariah Carey či Beyoncé, a pak si na nich natloukají kokosy.

Zatímco u pánů se v této řadě SuperStar stále něco děje a někteří nás už překvapili pořádným zlepšením, u dívek je to letos úplně jinak. Tam se vyprofilovaly čtyři jasné hvězdy a ten zbytek se plácá kdesi daleko za nimi a tu ztrátu potvrzuje každým svým výkonem. Skutečně, tak propastný rozdíl se snad v žádné z předchozích řad soutěže nekonal a je naprosto zjevné, že letos do finále postoupí i vyloženě slabá zpěvačka - prostě jen proto, že postupových míst je šest a dobré zpěvule jsou čtyři.

V SuperStar občas dochází ke zlomům, kdy favorit podá mizerný výkon a vypadne a otloukánek soutěže se naopak propracuje hodně daleko. Možná do soutěže přinese nějakou nečekanou změnu i hlasování diváků - však víme, jak to někdy dopadá, Debbie by mohla vyprávět.

Náskok, jaký mají Gabriela, Monika a Alžběta (v těsném závěsu se Simonou za zády) se ale bude překonávat jen těžko. Obzvlášť Gábina, která byla třikrát za sebou královnou kola, bude pro soupeřky tuhým oříškem.


Tak se mrkněme, jak to holky zvládly ve svém posledním semifinálovém kole.

Aneta Salačová - Mariah Carey - Without You
Aneta, to je pro mě velmi smutný příběh. Velmi krásná a zajímavá dívka s tajemným pohledem, velmi snaživá a pilná, s nádhernou barvou hlasu. Dobře pracuje s dynamikou. Jenže to celé má jedno obrovské ALE. Ta intonace... Aneta zpívá neskutečně falešně, prakticky celou píseň byla hodně pod tónem. V tuhle chvíli by opravdu bylo lepší netýrat ji ani diváky. Aneta má výhodou v tom, že její zpěv má jinak mnoho kvalit a intonace je něco, co se dá napravit.
Pokud by se Aneta dostala do rukou hlasovému pedagogovi formátu Eduarda Klezly, tak z ní zanedlouho může být opravdu dobrá zpěvačka. Ona bohužel neslyší svoji špatnou intonaci, problém není ani tak v hrdle, jako spíše v uších. Zpěvák se musí naučit vnímat svůj vlastní hlas, stavět jej do kontextu s doprovodem a správně ho pak dolaďovat. To je něco, co Anetě nejde, ale co je odstranitelná vada. Horší to mají zpěváci, kteří mají uši v pořádku, ale nebyl jim nadělen dobrý hlas.

Klaudia Pappová - Aretha Franklin - Say a Little Prayer For You
Kdyby tuhle skladbu zpívala Monika Povýšilová, možná by si troufla na to původní Arethino aranžmá, které je stokrát hezčí než zjednodušenost, kterou známe od Heleny Vondráčkové či Ilony Csákové. Ale Klaudia tak dobrá není, a tak jsme se museli spokojit s podstatně jalovější verzí. A právě slovo "jalový" je pro popis Klaudiina výkonu snad to nejvýstižnější. Zpívala lépe než v minulých dvou kolech, ale o to více se ukázalo, že její hlas nemá zajímavou barvu. Není rozpoznatelná. Ona je ten případ zpěvačky, která docela průměrně zazpívá, ale která pořád bude jen šedou myškou mezi tunou jí podobných. Klaudia se musí smířit s tím, že hvězdnost je do značné míry věc vrozená a ona se s ní holt nenarodila.

Gabriela Gunčíková - Scorpions - Send Me an Angel
A abychom měli kontrast, tak po Klaudii přišla skutečná letošní královna. Gábina ztělesňuje přímo esenci toho, jak si představuju SuperStar. Krásná, chytrá holka se skvělým hudebním vkusem a hlavně absolutně hudebně soudná. Nežene se do věcí, na kterých by se rozsekala. Vybírá si písničky, které jí sluší a které jsou stavěny pro její polohu, byť je třeba v originále zpívají muži. Její Škorpíci pro mě byli pohlazením uší. Po předchozí dvou výkonech jsem to opravdu potřeboval. Gábinino vystoupení nemělo chybu, od začátku do konce prostě dokonalé, včetně pohybu, výrazu... možná jen na angličtině by se ještě dalo lehce zapracovat, ale to už hnidopíchám.

Simona Fecková - Mária Čírová - Búrka
Simona má výborný sytý hlas, takže jsem čekal, že si zvolí skladbu, na které ho předvede v plné parádě. Ona si ale zvolila píseň, která mi přijde nudná a nezajímavá a ve které se všechny krásy Simonina hlasu nemají šanci projevit. Pro mě jednoznačně špatný výběr písně - zatímco některé jiné dívky zvolily píseň těžkou, na kterou neměly, Simona zvolila nudnou, na které svůj hlas neprodala. Ale jedno jí musím nechat. Zazpívala to stokrát líp než Mária Čírová.

Alžběta Kolečkářová - John Lennon - Jealous Guy
Od druhé řady SuperStar patřím k velkým fanouškům Gabriely Al Dhábby a Alžbětin hlas mi Gábu hodně připomíná (Gábin byl jen trochu chraptivější, "nemocnější"), takže i s jejím výkonem jsem navýsost spokojený. Zpívat jako holka Lennonovu baladu, to není nic jednoduchého, každý to bude srovnávat s originálem. Ale mě to od začátku do konce bavilo. Jen doufám, že si Bětka někdy vyndá z pusy to železářství. Zpěvačky s piercingem v jazyku sice tvrdí, že to jejich výkon nezhoršuje, ale není tomu tak, jazyk bez piercingu má lepší hybnost a výslovnost pak není tak ledabylá.

Celeste Buckingham - Beyonce - Listen
A tady je to, o čem jsem psal v úvodu. Výběr extrémně těžké písně porotu ani diváky neoslní, pokud na to zpěvačka nemá. A Cel na to nemá ani náhodou. Naprosto plochý nedynamický zpěv, který mě vůbec nebavil. Na konci písničky jsem se přistihnul, že si cosi čmárám do poznámek a vůbec nevím, jak vlastně Celeste zpívala. Takže jsem si ji dodatečně poslechl ze záznamu - a došel k závěru, že jsem to snad ani raději poslouchat neměl. Naprostá tragédie. Já vím, že patnáctileté slečny nerady slyší věty jako "jste na tuhle píseň ještě mladá" či "nemáte to odžité", ale tak to prostě je. To je fakt, se kterým by se zpěvačka měla pokorně smířit a vybírat si věci adekvátnější věku a projevu.

Alexandra Vokáliková - Natasha Bedingfield - Soulmate
Průšvih, průšvih, průšvih. Alexandra je holka, která si dobře zazpívá doma u piána nebo kytary, ale pro velké pódium není její hlas vůbec stavěný. Ten hlas je slaboučký čajíček z pětkrát vymáchaného pytlíku. Alex je mi líto, protože je to zjevně neskutečně sympatická a hodná dívka, ale měla by se zaměřit na jiný sen než být zpěvačkou, protože to, co má v krku, na dobrou kariéru nestačí. Nedá se nic dělat, příroda nám každému nadělila něco jiného a v jiném množství či velikosti. U Sašiných hlasivek šetřila.

Monika Povýšilová - Whitney Houston - I Have Nothing
Produkce už ví, že na závěr je potřeba lidem nadělit nějakého ježíška s dobrým hlasem; tentokrát to padlo na Moniku a pecku z filmu Osobní strážce. V rámci tohoto kola SuperStar to byl jeden z nejlepších výkonů, rozhodně je v první trojce, ale nemůžu se zbavit dojmu, že Monika nejela na plný plyn. Pusťte si její vystoupení a pak si pusťte originál třeba na YouTube a uvidíte ten rozdíl. Rád používám slovo "naléhavost". To je pro zpěvačky černé muziky (bez ohledu na barvu pleti) typické. Ony často zpívají dramatické písně, do kterých vkládají obrovské emoce. Monika tu píseň zazpívala, ale emoce přespříliš krotila, takže ty momenty, které jsou u Whitney velmi vypjaté, lehce zazdila. No ale, jak by vypichol Rytmus, pořád to Monika zazpívala jako paní.

Můj žebříček na základě výkonů tohoto kola:
(zdůrazňuji, že žebříček je založen jen a pouze na tomto kole a vůbec nepřihlížím k výkonům z kol předchozích)
Gabriela Gunčíková
Monika Povýšilová
Alžběta Kolečkářová
Simona Fecková
Klaudia Pappová
Celeste Buckingham
Aneta Salačová
Alexandra Vokáliková

Nicole: Musím říct, že souhlasím. Monika, Alžběta a Gábina zazpívali úžasně. Simona byla celkem dobrá. Minule se mi s Mercy líbila Celeste, ale té se to nepovedlo, takže tak.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.